Angyalok a pályán

Olaf, a hegyi troll Göteborgban, 2009. május 22.

Kint voltam ám a vasárnapi IFK Göteborg-Kalmar FF első osztályú svéd bajnoki mérkőzésen, szokás szerint (sajtó)páholyból figyeltem az eseményeket. Eddig fontosabb dolgokról kellett ide írnom, most végre következik az élménybeszámoló!
Sándor Mihály kolléga jutott eszembe arról a hangulatról, ami a Gamla Ulleviben fogadott vasárnap - ezt az éneklést, sálazást, egy- és kétrudas zászlólengetést még ő is megdicsérte volna, ha élőben látja és hallja!

Érkezésemkor olyan színvonalon láttak el minden tudnivalóval a mérkőzésről, amilyennel Magyarországon nem találkoztam sokéves futballszakírói karrierem során, ideértve a válogatott mérkőzéseket is: remekül szerkesztett, színes magazin a mérkőzésről, nyomtatott információs lap a kezdőcsapatokkal, cserékkel, taktikával, részletes statisztikával. Azt hittem, ennél többet már nem lehet adni, amikor a félidőben egy kedves hölgy a kezembe nyomott egy másik nyomtatott lapot az első 45 perc részletes statisztikájával (labdabirtoklás, kapura lövések, sárga lapok stb.) - 7-8 perccel annak lefújása után! Alig győztem megköszönni, míg a többi kolléga teljes természetességgel gyűjtötte be a cuccot, nekik ez nyilván teljesen megszokott...

A pályán a cseréket is beleszámolva láttam 25 amatőrt és két klasszis futballistát játszani: Stefan Selakovic és Tobias Hysén egyaránt tapasztalt, külföldi légióskodásból hazatért svéd válogatottak, és mivel mindketten a helyi IFK-t erősítik, nem is lehetett kérdés, melyik csapat nyeri a mérkőzést! A döntő momentum az 57. percben játszódott le, Selakovic varázsolta Hysén fejére a labdát, 1-0 a göteborgiaknak. Tobbe Hysén zseniális emelésével (2-0) aztán már eldőlni látszott a meccs - hogy mégis az utolsó percig kellett izgulni, az a kutyaütő csapattársaknak köszönhető, az utolsó percben még kivédett egy ziccert 2-1-nél a hazaiak kapusa. Mi lett volna, ha a Kalmar FF-ben is akad esetleg egy épkézláb focista? (Csendesen megjegyzem, minden túlzás és dicsekvési szándék nélkül: a vendégek brazil jobbszélsőjénél, Daniel Sobralensénél még én is jobban játszottam volna.)

IFK Göteborg-Kalmar FF 2-1 (0-0)
Május 17., Göteborg, Gamla Ullevi, 12 351 néző, vezette: Strömbergsson.
IFK Göteborg: Christensen - Johansson, Bjärsmyr, Sigurdsson, Jónsson - Selakovic (Lund, 94.), Svensson, Wernbloom, S. Eriksson, Söder (Alexandersson, 69.) - Hysén (N. Carlsson, 96.). Edző: Rehn és Olsson.
Kalmar FF: Wastå - T. Carlsson, Lindberg, Lantz (Nouri, 86.), S. Larsson - T. Eriksson, Rydström, R. Elm - Daniel Sobralense, Daniel Mendes, Dauda (L. Assis, 82.). Edző: Bergstand.
Gólszerző: Hysén (57., 68.), ill. Dauda (72.).
Sárga lap: Selakovic, ill. S. Larsson, Rydström.

Fantasztikus élményben volt részem (függetlenül a mérkőzés színvonalától) és biztos, hogy nem ez volt az utolsó meccs, amire kimentem itt - az igazán menő az lenne, ha egyszer az Angyalok között szurkolhatnék végig egy 90 percet, előbb-utóbb ezt is megoldom, IFK-sálam már van, csak jegyet kell szerezni oda fel a lelátó közepére!